Kraków

 Synagoga Tempel
 ul. Miodowa 24

 04.07.2021

 19:00
 

4 lipca 2021 r.

19:00 | synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 | live: 30.jewishfestival.pl

Koncert Kantorek

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie ma długą tradycję organizowania corocznych koncertów kantorów, ale po raz pierwszy w swojej 30-letniej historii będzie to koncert kantorek, które wniosą swój głos, modlitwę i pieśni na scenę reformowanej synagogi – Synagogi Tempel. Kantorki Sveta Kundish, Aviv Weinberg i Rachel Weston wraz z dyrektorem muzycznym Patrickiem Farrellem z towarzyszeniem wyjątkowego zespołu zaprezentują gościom festiwalu piękną i wyjątkową mozaikę stylów i języków muzycznych. Od tradycyjnych chazonów, pieśni w jidysz i chasydzkich nigunim, po współczesną muzykę synagogalną i hebrajskie melodie – ten specjalny koncert będzie poświęcony kobiecym głosom, równości i rozwijającej się żydowskiej tradycji liturgicznej. Mamy przyjemność zaprosić Państwa na pierwszy w historii festiwalu i pierwszy w Polsce koncert trzech kantorek obdarzonych silnymi, pięknymi głosami otwierającymi bramy nieba.

Kantorki: Sveta Kundish (Berlin), Aviv Weinberg (Berlin), Rachel Weston (Londyn)
Zespół Berlin / USA: Patrick Farrell, akordeon/fortepian (Berlin), Christian Dawid (Berlin), klarnet/saksofon, Sebastian Flaig (Berlin), instrumenty perkusyjne, Frank London (Nowy Jork), trąbka
Zespół Kraków: Irena Czubek-Davidson – harfa, Bartosz Sałdan – marimba/wibrafon, Piotr Nowak – trąbka, Marlena Skoczylas – puzon, Karolina Gniazdowska – waltornia, Martyna Bachowska – kontrabas

Urodzona w Izraelu kantor Aviv Weinberg mieszka w Berlinie a śpiewa w całej Europie. Jest kantorką Wspólnoty Celle i pracuje we wspólnocie reformowanej Beth Haskalah w Berlinie, a także we Wspólnocie w Esch-sur-Alzette (Luksemburg). Kantor Weinberg miała zaszczyt studiować u znanych kantorów z Izraela i USA, takich jak Eliyahu Schleifer, Josée Wolf, Danny Maseng i Israel Goldstein. Kantor Weinberg jest absolwentką Seminarium Sztuk Kantoralnych w Abraham Geiger College oraz studiów magisterskich w Szkole Teologii Żydowskiej na Uniwersytecie w Poczdamie. Przed rozpoczęciem studiów kantorów uzyskała tytuł licencjata (B.MUS) w Rubin Academy for Music and Dance w Jerozolimie oraz studiowała w Rimon School for Jazz and Contemporary Music.

Sveta Kundish urodziła się na Ukrainie w 1982 roku i rozpoczęła naukę muzyki w wieku siedmiu lat. Po osiedleniu się z rodziną w Izraelu w 1995 roku kontynuowała naukę śpiewu u Elli Akritovej i legendarnej pieśniarki jidysz z czasów radzieckich, Nechamy Lifshitz. W 2007 roku Kundish otrzymał tytuł licencjata. Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie w Tel Awiwie, a w 2011 roku studia na Prayner Konservatorium w Wiedniu jako śpiewaczka operowa. W 2012 roku Kundish rozpoczęła studia na Wydziale Kantorskim w Abraham Geiger Kolleg w Berlinie, które ukończyła w 2017 roku. Od marca 2017 roku pracuje jako kantor w gminie żydowskiej w Brauschweig, co czyni ją pierwszą kobietą-kantorką w historii żydowskiej społeczności Dolnej Saksonii. Jako solistka, Sveta Kundish wykonuje różnorodną muzykę żydowską, jest częstym rezydentem i nauczycielem na wielu festiwalach w całej Europie.

Rachel Weston mieszka w Londynie/Nowym Jorku, jest zbieraczką pieśni i wykonawczynią pieśni w języku jidysz. Posiada tytuł magistra performansu i etnomuzykologii, a obecnie przygotowuje się do zostania kantorem w Hebrew Union College School of Sacred Music w Nowym Jorku, gdzie jest stypendystką Koret Foundation Scholarship oraz Atara Scholarship for Merit. W Wielkiej Brytanii koordynowała i prowadziła zajęcia z śpiewu pieśni w jidysz, niggunim i warsztatów chóralnych dla Jewish Music Institute, SOAS, Kleznorth, Klezfest London, festiwalu WOMAD i kilku chórów śpiewających w jidysz w Wielkiej Brytanii. Występowała na arenie międzynarodowej, w Montrealu, Toronto, Nowym Jorku, Filadelfii, Cincinnati, Weimarze, Efurcie i Berliniejak również prowadzi całonocne kabarety dla KlezKanada oraz Yiddish New York. Rachel jest także trenerem i moderatorem warsztatów społecznych, specjalizując się w warsztatach muzycznych dla osób z demencją oraz ich rodzin i opiekunów. Podobnie jak wielu muzyków, obecnie występuje i naucza online, a także pracuje jako kantor studencki w Garden City Jewish Centre na Long Island, Manchester Reform Synagogue w północnej Anglii, Edgware & Hendon Reform Synagogue w Londynie oraz The Kohenet Hebrew Priestess Institute w Wielkiej Brytanii.

Patrick Farrell urodził się w Stanach Zjednoczonych, a mieszka w Berlinie. Jest on akordeonistą, kompozytorem i liderem zespołu. Jest aktywnym członkiem międzynarodowej społeczności klezmerskiej jako performer i pedagog, występował na scenie z wieloma uznanymi zespołami i wykonawcami klezmerskimi, a także w dziesiątkach nagrań, w tym z Yo-Yo Ma i Silk Road Ensemble, Never Enough Hope i Adrienne Cooper.

Projekt powstał na zamówienie FKŻ

Koncert jest dedykowany pamięci dr. Jana Kulczyka i jest organizowany we współpracy z Kulczyk Foundation.

CZYTAJ WIĘCEJ